Na czym polega cięcie autogenem?
Uzyskanie elementów o odpowiedniej w konkretnym zastosowaniu geometrii wymaga skorzystania z technologii obróbki właściwej w przypadku danego materiału oraz zaplanowanych efektów. Operacją, która jest niezbędna dla większości procesów, jest przecinanie surowca albo wszelkiego rodzaju półproduktów. Wykonuje się ją przy używaniu niemal każdej substancji, stosując przy tym rozmaite techniki od komputerowego cięcia plexi po użycie lasera do wycinania w blachach stalowych. Jedną z opcji, z których można skorzystać, gdy chodzi o metale jest cięcie autogenem. Przekonajmy się, na czym polega ta metoda i kiedy się sprawdza.
Czym jest cięcie autogenem?
Cięcie autogenem jest nazywane także cięciem gazowym. Zamienne stosuje się również określenie cięcie tlenem. Proces ten polega na rozgrzaniu materiału do bardzo wysokiej temperatury przez używanie odpowiedniego gazu palnego. Powoduje to wystąpienie zapłonu, a dla podtrzymania reakcji do strefy cięcia doprowadzany jest tlen. Upłynniany w ten sposób metal jest wyrzucany z powstającej szczeliny za sprawą energii kinetycznej podawanego pod dość dużym ciśnieniem gazu. W charakterze gazów palnych stosuje się zwykle mieszankę propanu i butanu albo acetylen.
Kiedy stosuje się cięcie autogenem?
Technologia cięcia autogenowego sprawdza się doskonale w przypadku konieczności pracy z materiałami o znacznej grubości. Będzie też świetna tam, gdzie potrzebne okaże się cięcie pod kątem określane jako ukosowanie oraz w miejscach, w których cenna jest możliwość zautomatyzowania operacji. Cięcie autogenowe ma jednak także wady. Najpoważniejszymi z nich jest stosunkowo niska dokładność, niewielka prędkość oraz dość szeroka strefa oddziaływania termicznego, co skutkuje zmianą charakterystyki wytrzymałościowej obrabianego metalu. Cięcie autogenowe z reguły stosuje się przede wszystkim do elementów stalowych o dużych rozmiarach.